Informasjon i engelsk Wikipedia

Informasjon i fransk Wikipedia

Nicolas Philibert er fransk filmskuespiller og regissør. Hans far var professor i filosofi med spesiell interesse for aldring, og Nicolas studerte selv filosofi før han gikk inn i filmbransjen. Han har hatt ansvar for over 20 filmer.
    Mellom 1985 og 1988 lagde han tre TV filmer om en ung alpinist, og én om en syklist som  i 1937 vant Tour de France. Han har laget dokumentarfilmer fra Louvre-museet, La Ville Louvre, 1990; om døve og tegnspråk, Le Pays des sourds, 1992; om renovering av et zoologisk museum, Un animal, des animaux, 1994; fra en psykiatrisk klinikk,  La Moindre des choses, 1997; med elever ved en teaterskole, Qui sait ? 1998; og fra en fådelt skole i et bygdemiljø, Être et avoir, 2002. Denne siste filmen har fått flere priser og hadde også kommersiell suksess.
    Retour en Normandie, 2006, har bønder i hovedrollene, Nénette, 2010, handler om en orangutang i en dyrehage i Paris, og De chaque instant, 2018, om danning og utdanning av sykepleiere. Han vant Gullbjørnen ved filmfestivalen i Berlin i 2023 for filmen Sur l'Adamant, en film som var den første i en filmtrilogi om pleiere og ulike grupper av hjelpetrengende.

 

 

 

 

Nicolas Philibert ble født i Nancy, Frankrike i 1951.
Foto: Martin Kraft (photo.martinkraft.com)
CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
via Wikimedia Commons

 

Beskrivelser knyttet til Barratier, Chrisophe:

Tittel

Type kunstverk

Kunstnere knyttet til verket

Beskrevet 

Être et avoir
Filmer Philibert, Nicolas Stein M. Wivestad 10.02.2026